Opis cyfrowej rewolucji

By | 14:31 Leave a Comment



Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, ile wybitnych osób i szaleńców, ile ich przypadkowych odkryć i godzin mozolnej pracy wpłynęło na fakt, że każdego dnia możesz korzystać ze swojego komputera czy iPhona, rozmawiać ze znajomymi na skype, wyszukiwać informacje w Internecie lub pisać e-maile?




Nowa powieść Waltera Isaacsona „Innowatorzy” spodoba się czytelnikom, których nie interesuje budowa poszczególnych elementów komputera i którzy nie znają się na programowaniu. Jest to opowieść o sile współpracy
i mocy kreatywności innowatorów, czyli według autora osób, które w sposób istotny przyczyniły się do rozwoju cyfrowej rewolucji
od połowy XIX w. aż do teraz. Właśnie dlatego warto sięgnąć po tę książkę, mimo odstraszającej
w pierwszej chwili objętości ponad sześciuset stron. Tym bardziej, że Isaacson ma talent przekuwania nudnych faktów w porywającą opowieść. Książkę trudno odłożyć na półkę, gdy już damy się jej oczarować.


Jednostka przegrywa
Historię narodzin komputera i rozwoju Internetu autor rozpoczyna od fascynującej opowieści o Adzie Lovelance, córce Byrona, którą nazywa pierwszą damą programowania. Kolejne rozdziały książki skupiają się tylko pozornie na poszczególnych odkryciach, tj. oprogramowaniu, układach scalonych czy Internecie. Faktycznie, Isaacson w każdym
z rozdziałów, opowiadając zajmujące i niekiedy niewiarygodne historie naukowców, przemyca myśl przewodnią powieści – „innowacyjne rozwiązania są niemal zawsze owocem grupowego wysiłku, wizjonerzy potrzebują partnerów […], a kreatywność wymaga czerpania z wielu źródeł”. Autor zaznacza, że wybitne jednostki pozbawione umiejętności współpracy prawie zawsze ponosiły porażkę w forsowaniu swoich odkryć. Przeciwstawia się stereotypowi, że skuteczny lider może być albo osobą otwartą na współpracę, albo fanatycznym wizjonerem. Dowodzi, że w epoce rozwoju technologii największe sukcesy odnosiły przedsiębiorstwa, które miały klarowną wizję rozwoju i zarazem liderów stawiających na współdziałanie. Natomiast, te dwie cechy postrzegane są zwykle jako wzajemnie się wykluczające. Nawet innowatorzy z ekscentrycznym usposobieniem, tacy jak Bill Gates, potrafili budować w swoim otoczeniu sprawnie współpracujące zespoły.



Cyfrowa humanistyka
Niezwykłymi bohaterami historii rewolucji cyfrowej są zarówno znani nam Alan Turing, Steve Wozniak, Bill Gates, ale także mniej znani odkrywcy, np. Vannevar Bush, zwany „generałem fizyki”
i Douglas Engelbart, który jeszcze przed narodzinami Steve`a Jobsa wpadł na pomysł stworzenia komputera osobistego. W pierwszych rozdziałach książki dużo miejsca zajmują kobiety, zaczynając od córki Byrona i jej słynnego „zarzutu lady Lovelance” przez zdolne programistki i matematyczki połowy XX w. Historia młodej Grace Hooper, wykładowczyni matematyki, która podczas II wojny światowej rozwiodła się, rzuciła pracę i wstąpiła do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, by później pracować przy gigantycznym komputerze Mark I i napisać do niego oprogramowanie, niemal zasługuje na odrębną ekranizację.

IP


Całość można przeczytać w magazynie finansów osobistych "CASH".







Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: