Fotografia na firmowych łamach część 3

By | 15:27 Leave a Comment


Tekst jest jak las – najciemniejszy w środku. Warto więc go czymś rozświetlić.


Dziś kolejna część naszego poradnika o fotografiach w firmowych magazynach. Podpowiadamy gdzie szukać darmowych zdjęć z licencją na publikację. Obecnie powstaje coraz więcej banków z fotografiami darmowymi. Ich użytkowanie znacznie ułatwia pracę, a jakość oferowanych zdjęć nie odstaje od tych płatnych.

Darmowe witryny udostępniające fotografie działają na podstawie licencji Creative Commons. Utrzymywane są przez amerykańską organizację non-profi – Creative Commons. Zestaw podstawowych licencji pozwala udostępniać utwory objęte prawami autorskimi. Tym samym artyści zachowują prawa i mogą dzielić się swoją twórczością. Pamiętajcie jednak, że nie wszystkie zdjęcia na takich stronach są darmowe. Dobrze jest upewnić się czy są objęte licencją. Poniżej prezentujemy 6 najciekawszych, naszym zdaniem, banków nieodpłatnych zdjęć, wykorzystujących licencje CC.

fot.dreamstime.com

DEVIANART.COM
Jedna z najpopularniejszych witryn. W swojej bazie ma ponad 285 mln prac. Dziennie trafia do niej ok. 140 tys. nowych. Wśród nich wiele jest grafik. Wszelkie fotografie można pobrać bez rejestracji i wykorzystać w celach prywatnych lub komercyjnych. Jednak duża część autorów udostępnia swoje prace odpłatnie. Zdarza się także, że autorzy nie zezwalają na publikowanie swoich prac.


4FREEPHOTOS.COM
Dziecinnie prosta w obsłudze witryna ze sporym zasobem zdjęć. Nie wymaga rejestracji. Pod prezentowaną grafiką znajdują się cztery miniaturki innych zdjęć o tej samej tematyce. Te są jednak płatne. Strona oferuje zdjęcia do celów prywatnych oraz komercyjnych, jednak większość z nich ma niewystarczającą do druku rozdzielczość. To dobra oferta dla wydawnictw internetowych.


FREEPIK.COM
To baza darmowych plików graficznych. Zbudowana jest na zasadzie przeglądarki, która analizuje bazy innych banków. 1,4 mln prac, w tym także dla profesjonalnych grafików. Pobrane materiały można wykorzystywać prywatnie oraz komercyjnie. Twórcy strony zapewniają, że także w czasopismach czy reklamach.


COMMONS.WIKIMEDIA.ORG
Ponad 21 mln zdjęć do celów prywatnych oraz komercyjnych (dotyczy opatrzonych symbolami CC). Pobieranie bez rejestracji. Rozbudowane wyszukiwanie m. in. według rozmiaru, źródła, typu licencji czy autorów. Witryna należy do organizacji non-profit Wikimedia Foundation – właściciela Wikipedii.


FLICKR.COM
To serwis fotograficzny, w którym możemy wyszukać zdjęcia z licencją CC. Część z nich także do celów komercyjnych. Można pobierać bez rejestracji, jednak dopiero przy próbie pobrania ukazuje się rozmiar zdjęcia. Fotografie dobrej jakości, jednak ich wyszukiwanie zabiera trochę czasu.


PIXABAY.COM
Przeznaczenie zdjęć określa rodzaj licencji. W bazie znajduje się około 194 tys. prac. Witryna łatwa w obsłudze. Daje możliwość pobierania grafik bez rejestracji. Po kliknięciu w określone zdjęcie można wybrać jego rozmiar. Automatycznie wyszukuje też zdjęcia o podobnej tematyce.


(RW)


Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: