Bezpieczeństwo danych

By | 11:41 Leave a Comment

Przed nami 8 lutego, czyli Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji publikujemy kilka porad dotyczących zachowania bezpieczeństwa w sieci. Czy wiesz jak wpływać na pracowników, aby nie narazili firmy na utratę danych?


Jednym z największych zagrożeń dla firm jest utrata danych i tajemnic biznesowych – zarówno wyciek informacji wewnątrzfirmowych, np. dotyczących prowadzonych inwestycji, jak i danych osobowych naszych klientów. W pierwszej sytuacji narażeni jesteśmy na straty finansowe, w drugiej, grożą nam konsekwencje prawne oraz utrata zaufania klientów. Jak zabezpieczyć się przed atakami hakerskimi, które przybierają coraz bardziej wymyślne formy? Nie będziemy radzić Wam jakie wybrać systemy zabezpieczeń oraz jak szyfrować ruch w sieci bezprzewodowej. To zadanie dla Waszych informatyków. Wskażemy jednak obszary, w których zachowania pracowników mogą mieć duży wpływ na bezpieczeństwo informacji.

Nazbyt wylewni?
Każda osoba, która chciałaby zdobyć poufne informacje o działaniach Twojej firmy zacznie od zbadania profilów społecznościowych Twoich pracowników. Może to być dla niej dobrym źródłem wiedzy. Szczególnie, jeżeli pracownik jest zbyt wylewny na temat działań swojej firmy lub gdy oznaczył ją jako miejsce swojego zatrudnienia (na temat oznaczania miejsca pracy w mediach społecznościowych pisaliśmy w styczniowym Custom News: http://www.mediateqa.pl/newsletter/nr26/). Portale społecznościowe to także doskonałe miejsce dla takich działań jak phishing oraz pharming, które polegają na wyłudzaniu od pracowników poufnych informacji. Przestępcy podają się za fikcyjne osoby lub instytucje, aby uwiarygodnić przedstawianą przez siebie historię np. jako osoby zajmującej się naprawą uszkodzonej sieci internetowej w firmie, do czego niezbędne jest jej hasło logowania do firmowego komputera danej osoby. Jak temu zaradzić? Najważniejsze jest uświadamianie pracowników w kwestii odpowiedniego korzystania z sieci oraz sposobów zachowania poufności. Często stają się oni ofiarami wyłudzeń, gdyż nie są świadomi coraz wymyślniejszych sposobów działania hakerów.

fot. dreamstime.com

Polityka bezpieczeństwa
Tworząc wewnętrzną politykę bezpieczeństwa, poświęć miejsce na opisanie działań mających ochronić firmowe dane (poufność informacji, dostępność informacji, ich integralność oraz ewidencja dostępu). Możesz także stworzyć kodeks dobrych praktyk, w którym zawrzesz wszelkie informacje dotyczące odpowiedniego zachowania pracowników na zewnątrz. Pamiętaj także, aby ustalone zasady nie stanowiły jedynie zapisu. Jeżeli mają odnieść skutek, muszą być przestrzegane, a niestosowanie się do nich przez pracowników powinno być obostrzone konsekwencjami. Nierozważność jednej osoby może wpędzić w kłopoty całą firmę.

Kontroluj sieć
Do poufnych danych Twojej firmy najłatwiej dotrzeć poprzez firmową sieć. Aby uniknąć kłopotów, zastosuj kilka czynności, które w znacznej mierze utrudnią dostęp osobom niepożądanym:

  • stosuj, i wymagaj tego od pracowników, silne (złożone z kilkunastu liter różnej wielkości i cyfr) hasła zabezpieczające na urządzeniach firmowych (laptopy, komputery, tablety, smartfony, Wi-Fi), ustal inne hasła na każde urządzenia lub zastosuj odrębne loginy i hasła dla każdego pracownika; według badań SplashData najczęściej stosowanymi hasłami są: password, 123456, 12345678, abc123, które nie stanowią żadnego zabezpieczenia, gdyż to one są sprawdzane w pierwszej kolejności przez hakerów,
  • wprowadzaj zabezpieczenia sieci (np. Check Point 620 Appliance),
  • stosuj blokady niepożądanych portali oraz stron internetowych na firmowym sprzęcie (szczególnie tych, które działają na zasadzie Peer-to-Peer, są to główne źródła wirusów i niepożądanych oprogramowań szpiegujących), zwróć uwagę, aby serwery publiczne nie miały dostępu do sieci wewnątrzfirmowej,
  • stosuj programy antywirusowe oraz chroniące przed spamem i phishingiem,
  • segmentuj sieć w taki sposób, aby goście korzystający z sieci Wi-Fi nie mieli dostępu do sieci wewnętrznej,
  • określ poziom dostępu pracowników (tylko Ty i wybrane osoby mogą mieć dostęp jako administrator, pracownicy powinni korzystać z sieci jako użytkownicy),
  • jeżeli stosujesz chmury, sprawdź poziom ich zabezpieczeń, który oferuje operator; szyfruj poufne informacje,
  • przede wszystkim edukuj pracowników, uświadamiaj ich jak ważne jest zachowanie poufności, prowadź regularne szkolenia dotyczące zagrożeń w sieci, niech pracownicy nie traktują tego jak kolejnego (zbędnego) wymogu.

(RW)
Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: