Wolontariat pracowniczy

By | 10:54 Leave a Comment


Bezcenna jest praca, która wynika z potrzeby serca. Z chęci niesienia pomocy, za którą nie oczekuje się żadnej zapłaty. Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji przybliżamy Wam jego założenia.


Inicjatywa pracowniczego wolontariatu jest ściśle powiązana z koncepcją społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Opiera się ona na dobrowolnym uwzględnieniu przez firmę aspektów społecznych i ekologicznych w działaniach handlowych. W praktyce wolontariat pracowniczy jest nieprzymuszonym działaniem pracowników, wspieranych przez firmę, na rzecz określonej organizacji pozarządowej lub społeczności lokalnej.

Początki wolontariatu
Idea wolontariatu rozwinęła się tuż po Wielkim Kryzysie (1929-33), kiedy przedsiębiorcy szukali sposobu na odzyskanie społecznego zaufania. Większą popularność zyskał w latach 70. wśród nowojorskich korporacji. Stamtąd, drogami kontaktów biznesowych, trafił do Europy. W roku 1973, w Szwajcarskim Davos, odbyło się Trzecie Europejskie Sympozjum Zarządzania, którego zwieńczeniem był tzw. „Manifest z Davos”, w którym uznano, że biznes to nie tylko działalność zarobkowa, ale także służba społeczeństwu. Trzynaście lat później odbył się „Okrągły stół z Caux” konferencja największych przedsiębiorców z Europy, Japonii oraz USA. Ustalono m. in., że każdy przedsiębiorca powinien kierować się zasadą obopólnego dobra i korzyści społecznych oraz godności ludzkiej. Do Polski idee społecznej odpowiedzialności biznesu dotarły w latach 90. wraz z napływem zagranicznego kapitału. Początki wolontariatu nie były łatwe. Był on kojarzony z PRL-owskim „czynem społecznym”. Mimo tego pierwsze wolontariaty zaczęły funkcjonować około roku 1995 i z czasem straciły negatywne konotacje. Obecnie wolontariat zyskuje coraz większą popularność. Wprowadziło go już 9% polskich firm. Wśród nich najwięksi przedstawiciele polskiego biznesu jak Orange, PZU, Danone czy Provident.
 
fot. dreamstime.com
Dzień Wolontariusza
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza Wspierającego Rozwój Gospodarczy i Społeczny – tak brzmi pełna nazwa święta, które obchodzimy 5 grudnia. Dzień ustanowiony został 17 grudnia 1985 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Rok 2001 ustanowiono Międzynarodowym Rokiem Wolontariatu. Dziesięć lat później obchodziliśmy Europejski Rok Wolontariatu. W tym roku celebrujemy 29 Dzień Wolontariusza. Wolontariat pracowniczy nie wymaga wiele pracy, a w zamian przynosi wiele korzyści.

Wolontariat dla pracownika:
 • wzmacnia integrację pracowniczą i pomaga tworzyć zgrany zespół,
 • pozwala wyrwać się z rutyny pracy,
 • pracownik-wolontariusz zdobywa wiedzę i nowe umiejętności,
 • pozwala pracownikom spełniać się zawodowo i rozwijać pasje,
 • wchodzi w interakcje z innymi pracownikami oraz osobami, którym niesie pomoc,
 • pozwala poczuć, że robi się ważne rzeczy, które mają realny wpływa na życie osób potrzebujących.

Firma zyskuje:
 • pracownika zadowolonego i rozwiniętego interpersonalnie,
 • zgrany i zmotywowany zespół,
 • zaangażowanie w wykonywaną pracę, poczucie zaufania względem pracodawcy 
 • zmniejszenie fluktuacji i przyciągnięcie wartościowych kandydatów,
 • pozytywne skojarzenia z marką.

O sposobach promocji wolontariatu pracowniczego w mediach firmowych będziecie mogli przeczytać w najnowszym wydaniu PismoteQi, które ukaże się już niebawem. Bezpłatna prenumeratę PismoteQi możecie zamówić na www.pismoteqa.pl

(RW)

Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: